Latvijas Universitātes Žurnāls “Vēsture”. 2023/15 /

Doi: https://doi.org/10.22364/luzv.15
Izdošanas gads: 2023
Nosaukums: Latvijas Universitātes Žurnāls “Vēsture”. 2023/15
Sastādītājs: Kristīne Beķere (galv. red.)
Sējuma veids: Mīkstais sējums

Šajā žurnāla numurā lasītājiem tiek piedāvāti trīs raksti. Varšavas Universitātes profesors Jerži Gžibovskis savā pētījumā aplūko ekonomisko emigrāciju no Polijas uz Latviju laika posmā no 1928. līdz 1939. gadam. LU doktorantes Marikas Selgas pētījums piedāvā iespēju sīki izsekot notikumam, kas spilgti ilustrē latviešu trimdas un diplomātiskā dienesta centienus padomju okupācijas laikā vismaz savās mītnes zemēs, īpaši ASV, uzturēt dzīvu Latvijas Republikas neatkarības ideju, kā arī rūpēties par Latvijas vēstures izzināšanu un skaidrošanu mītnes zemju sabiedrībā. Latvijas Nacionālā arhīva pētnieces Anetes Korbi raksts analizē apgleznotās keramikas dekorus, kas sastopami Anatolijas ziemeļaustrumu augstienē vēlajā dzelzs laikmetā. Numurā publicēti arī divu avotu teksti, kas abi skar Latvijas austrumu reģiona vēsturi. LU profesors Ēriks Jēkabsons ir sagatavojis publicēšanai Latgales sabiedriskā darbinieka Jāņa Rubuļa atmiņas, kuras raksturo Latgales latviešu nacionālās atmodas procesus. Otrs publicētais vēstures avots ir divas 18. gadsimta vēstules, kuras baziliāņu mūki no Jēkabpils rakstījuši Varakļānu muižas īpašniekam Mihailam fon der Borham. Vēstules ir informatīvi bagātas un satur ziņas ne tikai par baziliāņu mūku vēsturi Jēkabpilī, bet arī par pašu pilsētu 18. gadsimtā. Šīs vēstules lasītājiem tiek piedāvātas oriģinālā – poļu valodā, kā arī to saturs brīvi pārstāstīts angliski. Kā ierasts, žurnālu noslēdz recenzijas par vairākām nesen iznākušām nozīmīgām zinātniskām grāmatām.